I början på September presenterade vi en poster om erfarenheter och resultat från Forskarskolan i specialpedagogik vid Specialpedagogiska instituitonen, Stockholms universitet utifrån titeln: Experiences of the Swedish doctoral programme towards early interventions 2018-2025: implementation, achievements, lessons for the future.

Forskarskolans styrgrupp, bestående av Mara Westling Allodi, Eva Siljehag, Mats Granlund, Henrik Danielsson och Sven Bölte har representerat universitetet i Stockholm, Jönköping, Linköping och Karolinska Institutet. Totalt har forskarskolan haft 11 doktorander, 9 kvinnor och 2 män med olika professionsbakgrunder som lärare, specialpedagogiska lärare, psykologi, logopedi, arbetsterapi och musikterapi. Nästan alla är nu klara med sina avhandlingar och har också fått relevanta och värdefulla jobb. Forskarskolans upparbetade och genomförda kurser har behandlat såväl historik som teorier och metoder med inriktning mot tidiga insatser och implementeringsforskning. Sammantaget visar forskarskolan en produktion av:

9 doktorsavhandlingar

18 artiklar i etablerade vetenskapliga tidskrifter

18 konferenspresentationer/posters

6 kapitel i böcker

1 symposium

1 redigerad bok på svenska

Ovan har hittills gett avtryck enligt nedan:

12 542 nedladdningar av doktorsavhandlingar (från den nationella databasen DiVA)

90 239 nedladdningar av artiklar eller fulltextvisningar enligt Google Scholar 2025.

Några lärdomar från arbetet och forskarskolans styrgrupp uppmanar etablerade forskare inom specialpedagogik att fortsätta arbetet med att översätta och validera relevanta och aktuella bedömningsinstrument till den svenska kontexten vilket är en fördel för nyrekryterade doktorander.  Ytterligare en vinst för doktoranderna har varit deltagandet i externa projekt vilket ger fler projektresurser och bör främjas. Forskarskolans internationella nätverk har berikat och bidragit till kursernas metodutveckling samt med handledning och kunskapstillskott till doktorander. Denna typ av kontakter bör ytterligare stärkas genom fortsatta utbyten. Avslutningsvis framhålls att nätverk med praktiker har varit och är värdefulla.

Se vidare länk nedan till beskrivning av forskarskolan i specialpedagogik och inriktning mot tidiga insatser och dess publikationer:

https://www.su.se/specialpedagogiska-institutionen/forskning/b%C3%B6rja-forska/forskarskolan-i-specialpedagogik-1.626160?open-collapse-boxes=ccbd-doktoranderiforskarskolan,ccbd-publikationerinomforskarskolanispecialpedagogik#publikationerinomforskarskolanispecialpedagogik

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.